Zatím průzkum a těžba stále hrozí.

23.03.2013 09:24

Stanovisko k průzkumu a těžbě břidličného plynu v České republice

S těžbou břidličného plynu jsou spojena podstatná nebezpečí pro životní prostředí, která teprve v poslední době jsou úplněji dokumentována na základě zkušeností z USA. Těžebními zařízeními jsou hluboké vrty a zařízení na vtlačování vody s chemikáliemi. Jenom při samotném průzkumu je zapotřebí několika vrtů na čtvereční kilometr. Vrtné věže jsou mohutnou stavbou o hmotnosti a výšce přibližně Petřínské rozhledny, s dalšími stavbami a potřebnými zařízeními, sklady (včetně chemikálií), komunikacemi atd. atd. na ploše několika hektarů a s hustou dopravou v širším okolí. Největší problém je voda. Především je velmi reálné nebezpečí kontaminace zdrojů vzácné podzemní vody. Krom toho je na jeden vrt zapotřebí několik milionů litrů na tzv. výplach, na těžbu ještě více než dvojnásobek. Voda se musí někde získat, a použitá opět odvést, přičemž jde o vodu do té míry znečištěnou, že je nutno ji klasifikovat jako nebezpečný odpad. Mezi dalšími dopady jsou hlášeny i seismické projevy (minizemětřesení) spojená s narušením struktury hornin v podzemí. Celkovým výsledkem je zásadní nevratná přeměna celého území, rozsáhlá plošná devastace celé krajiny a intenzivní trvalé znečištění povrchových i podzemních vod.

Zásadní je však i geologická stavba: u nás je naprosto jiná než v těžených oblastech v Americe. Na základě rysů geologických struktur našeho území lze téměř s jistotou říci, že zde žádný využitelný břidličný plyn být prostě nemůže. Je to situace podobná prakticky v celé střední Evropě, ale jiná než v severovýchodní části Polska. (V jihozápadní polovině Polska, blíže k našim hranicím, se téměř jistě ložiska plynu nevyskytují stejně jako u nás.)

Všechny skutečně podložené údaje z našeho území, zejména se to týká Berounska, Trutnovska a Východních Čech vůbec, ale i Vsetínska, ukazují, že nejen případná těžba, ale i samotný průzkum by znamenal velmi vážnou hrozbu pro život obyvatel a jejich prostředí. Ani kdyby nějaký plyn vůbec existoval, což je skoro vyloučeno, jeho ložiska v žádném případě nemohou znamenat jakýkoliv ekonomický nebo jiný přínos.

Ministr Chalupa připravil moratorium na průzkum i těžbu, avšak přes jeho proklamace tento materiál nebyl vládě předložen. Podle dosud známého obsahu tohoto dokumentu však jde spíše o otevření možnosti průzkumy povolit. Naproti tomu ve Sněmovně již je připraven a v Senátu se připravuje zákon obsahující jednoznačný zákaz průzkumu a těžby břidličného plynu.

Bedřich Moldan, prof. Univerzity Karlovy, Náchodsko